Executive Council Members

BLS OFFICERS/EXECUTIVE COMMITTEE
Chair Michael Chesal
Chair-Elect Jay Brown
Treasurer Leyza Blanco
Secretary Kacy Donlon
Immediate Past Chair Melanie Damian
Chair, Long Range Planning Gregory Yadley
SUBSTANTIVE LAW COMMITTEES
Bankruptcy/UCC
Chair Stephanie Lieb
Vice Chair John Hutton
Judicial Chair Hon. Catherine McEwan
Business Litigation
Chair Zachary Hyman
Vice Chair Keith Bell
Judicial Chair (State) Hon. Edward LaRose
Judicial Chair (Federal) Hon. Darrin Gayles
Computer Law and Technology
Chair James “Scott” Curry
Vice Chair Steven Blickensderfer
Corporations, Securities & Financial Services
Chair Andrew Schwartz
Vice Chair David Tobin
Intellectual Property Law
Chair Terry Sanks
Vice Chair Jacqueline Tadros
Judicial Chair Hon. Mary Scriven
PERMANENT AND OTHER COMMITTEES
Bankruptcy Judicial Liaison
Chair Carlos Sardi
Judicial Chair Hon. Roberta Colton
Budget Committee
Chair (Treasurer) Leyza Blanco
Immediate Past Chair Melanie Damian
Long Range Planning Judge Michael Williamson
At-large Member (Retreat) Russell Landy
At-large Member (Sponsorship) Woodrow “Woody” Pollack
Secretary (ex officio) Kacy Donlon
Communications
Chair Matthew Hale
Vice Chair Mark Nichols
Judicial Chair Hon. Paul Hyman
Continuing Legal Education (CLE)
Chair Paige Greenlee
Vice Chair Corali Lopez-Castro
Judicial Chair Hon. Caryl Delano
E-Discovery  
Chair David Hazouri
Vice Chair Darren Spielman
Inclusion/Mentoring/Fellowships
Chair Marianne Dorris
Vice Chair Sara Paris
Judicial Chair (State) Hon. Virginia Norton
Judicial Chair (Federal) Hon. John Olson
Labor Day Retreat
Chair Russell Landy
Vice Chair Paige Greenlee
Immediate Past Chair Adina Pollan
Legislation
Chair Doug Bates
Vice Chair Mark Stein
At-large (Bankr/UCC) John Hutton
At-large (Business Litigation) Keith Bell
At-large (Computer Law) Steven Blickensderfer
At-large (Corporations) David Tobin
At-large (I.P) Jacqueline Tadros
At-large Jodi Cooke
At-large Manuel Farach
At-large Detra Shaw-Wilder
Academic Advisor Prof. Jeffrey Davis
Academic Advisor Prof. Stuart Cohn
Long Range Planning
Chair Gregory Yadley
Judicial Chair Hon. Michael Williamson
Parliamentarian Philip Schwartz
Marketing, Promotions & Sponsorships
Chair Woodrow “Woody” Pollack
Vice Chair Stefan Rubin
Membership  
Chair Allison Leonard
Vice Chair Dyanne Feinberg
Opinion Standards  
Chair Robert Barron
Vice Chair Giacomo Bossa
Pro Bono  
Chair Marisa Rosen
Vice Chair Lynn Sherman
Judicial Chair Judge Laurel Isicoff
State & Federal Courts Judicial Liaison
Chair Amir Isaiah
Vice Chair Peter Valori
Judicial Chair (State) Judge Lisa Walsh
Judicial Chair (Federal) Judge Thomas Smith
TASK FORCES AND SUBCOMMITTEES
Antitrust and Trade Regulation Subcommittee
Chair Ron Rosenwasser
Vice Chair  
Judicial Chair Hon. Edward LaRose
Business Courts Task Force
Chair  
Vice Chair  
Chapter 607 Subcommittee  
Chair Phillip Schwartz
Vice Chair Gary Teblum
Digital Currency Task Force
Chair Woodrow “Woody” Pollack
Vice Chair Jude Cooper
Health & Wellness Task Force
Chair Dineen Wasylik
Vice Chair Irwin Gilbert
Proposed Amendments to the Fla. R. Civ. P. Task Force
Chair Bart Valdes
Judicial Chair Hon. Ralph Artigliere
Scholar and Fellows Retention Task Force
Chair James Moon
Vice Chair Jason Burnett

Sponsors